Türkiye Bilişim Derneği’dne geçtiğimiz yıl 14.sü düzenlenen KAMU Bilgi İşlem Yöneticileri Birliği çalışmalarının üç konusundan biri de İş sürekliliği idi. Derneğimizin kıymetli daveti ile bu çalışma grubuna başkanlık görevine getirildim. 30 kişilik kalabalık bir grup ile verimli geçen düzenli toplantıların sonucunda keyifli ve verimli bir çalışma sonucu ortaya çıkartılmıştır. Çalışma grubumuz alt çalışma grupları oluşturarak 8 aylık bir çalışma ile iş sürekliliği ile ilgili güzel bir rapor hazırlamıştır.

Diğer çalışma grubu üyelerimizin listesi şu adresten görülebilir. http://www.tbd.org.tr/usr_img/cd/kamubib15/CalismaGruplari/CG2-2012.htm

Rapora şu adreslerden ulaşabilirsiniz :

İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİMİ ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

İş Sürekliliği Yönetimi

RP2-2012

Bu rapor detaylı olarak iş sürekliliğinin ne olduğu ve nasıl uygulanacağını açıkladığımız bir rehber niteliğindedir. Tüm diğer iş sürekliliği standartları da bu kapsamda çalışma grubumuzca değerlendirilmiştir. Özellikle üzerinde durduğumuz standart TC 223 tarafından hazırlanan ISO 22301 standardı olmuştur.

Raporumuz kamu ve özel kurumların kullanımına açık ve ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Bu raporun Kamu bilişim platformu etkinlikleri kapsamında Antalya’da sunumu yapılmıştır. Çalışma grubumuzu temsilen grup başkanı olarak sunumu ben takdim etmiş bulundum.

Bu raporda yer almayan fakat sunumda ve sunum videosunda detaylarını görebileceğiniz bir anket çalışması da yapılarak Türkiye’de kamu kurumlarının iş sürekliliği olgunluk seviyeleri tespit edilmeye çalışılmıştır.

Sunum dosyama şu linkten ulaşabilirsiniz : İş Sürekliliği Yönetimi

Etkinliği kaçıranlar için.. şu adresten sunumumun videosu izlenebilir.

Kamu-Bib diğer çalışmalarını şu adreslerden takip edebilirsiniz.

http://www.tbd.org.tr/index.php?sayfa=calisma_gruplari&grup=1

http://www.tbd.org.tr/index.php?sayfa=calismalar&c2=203&mi=4

Kamu-Bib çalışma gruplarında yer almak istiyorsanız Kasım aylarında gerçekleştirilen Bilişim Kurultaylarını kaçımamanızı öneririm.

http://www.tbd.org.tr/index.php?sayfa=calismalar&c2=66&mi=2

Bu yıl 28-29 Kasım 2013’de Ankara’da JW Marriot otelde yapılıyor.

Bu yazıyı paylaşmak mı istiyorsunuz? Ne duruyorsunuz: